16 квітня 2021, 09:38 ( Комітет )

Верховна Рада прийняла в першому читанні проєкт закону про Дія Сіті

Сьогодні парламент України ухвалив у першому читанні доопрацьований законопроєкт №4303. Він закладає основи для запровадження в країні спеціального правового режиму для ІТ-галузі — Дія Сіті. За відповідне рішення проголосували 227 народних депутатів.

Дія Сіті — це перш за все абсолютно прозорий правовий режим. Законопроєкт визначає організаційні та правові основи функціонування Дія Сіті. Проєкт відкриває нові можливості для розвитку продуктових ІТ-компаній та стартапів в Україні.

Головна мета Дія Сіті — стимулювати розвиток України як цифрової держави. Завдяки проєкту ІТ-індустрія досягне 10% у ВВП країни — зараз частка становить близько 3,7-4,2%. Крім того, доходи IT-галузі в Україні за 5 років можуть значно збільшитись — з $6 млрд до $16,5 млрд. А кількість робочих місць у галузі зросте до 450 тисяч до 2025 року.

Участь у спеціальному режимі буде добровільною. Кожен учасник ринку матиме свободу вибору — режим Дія Сіті чи звичайні умови праці. Вплив держави на резидентів Дія Сіті зведений до мінімуму, також визначені чіткі  критерії вступу. Його резидентами можуть стати лише юридичні особи, зареєстровані за українським законодавством.

Що передбачає законопроєкт:

- свобода діяльності (всі резиденти мають право самостійно здійснювати господарську діяльність, а також обирати форми її організації та форми співпраці з третіми особами);

- невтручання держави;

- презумпція правомірності діяльності резидентів;

- стабільність — режим запроваджується мінімум на 15 років;

- формальний характер процедури набуття статусу резидента.

Документ передбачає запровадження нової форми співпраці між компаніями та фахівцями — гіг-контракти, а також додаткові механізми захисту прав на інтелектуальну власність та інвестицій.

Проєкт закону №4303 розроблявся в тісній співпраці з представниками індустрії. Більшість побажань галузі у документі було враховано. А під час підготовки законопроєкту до другого читання додатково внесуть певні зміни — буде вилучена норма щодо договорів про непереманювання, оскільки вона не знайшла підтримки в галузі.